382 581 433 obec@bozetice.cz

O obci

Obec Božetice se rozkládá v malebném údolí, 5 km východně od Milevska v okrese Písek v Jihočeském kraji. Podloží vesnice je stejné s jižní částí Středočeské pahorkatiny, v okolí se nachází plno lesů, rybníků a říček. Božeticemi protéká říčka Smutná, která se vlévá v Bechyni do Lužnice a je jednou z nejčistších říček v Jihočeském kraji. Mimo přírodních krás zde naleznete také mnoho historických památek, hlavně kapliček a kostelů. Všechny tyto krásy nabízejí možnost odpočinku a relaxace, nejen v okolí, ale přímo v Božeticích u místního koupaliště. Prohlédněte si tedy naše stránky a možná se rozhodnete pro výlet do naší obce. Obec má 381 obyvatel. Je zde mateřská škola, lidová knihovna, místní pohostinství, koupaliště, tenisový kurt a hřiště na míčové hry.

První zmínky o Božeticích pocházejí z roku 1291

V té době obec patřila rodu Vítkovců. Do roku 1530 patřily Božetice Rožmberkům, poté pak Švamberkům a od roku 1562 byla majetkem milevského kláštera. Za pozornost stojí stará památkově chráněná lípa u domu čp. 30 a kaplička Nejsvětější Trojice z roku 1852, jíž vystavěla obec vlastním nákladem. Na Vitanově hoře nedaleko obce měl údajně existovat malý hrádek, dosavadní archeologický průzkum však jeho existenci zatím nepotvrdil.

Na jihovýchod od obce podél trati byl dolován kaolín a grafit. U mlýna Kvěchov, asi 1 km od obce po proudu říčky Smutné, je kamenný železniční most z 80a let 19. století, jeden z celé řady mostů, díky jimž mohla být v listopadu 1889 zprovozněna železniční trať Písek – Tábor.